Moje vzdelávanie
Slovenčina

Jak prezentovat: 6. Nejčastější chyby a jak se jich vyvarovat

Svazuje vás tréma pokaždé, když máte vystoupit před skupinu lidí a začít řečnit? Honí se vám hlavou před vaší prezentací všechno možné, jen úspěch ne? Nebo jste již zkušení řečníci, kteří s ladností a lehkostí prezentují a chcete se ve své dovednosti zdokonalit? Pak právě pro vás je tato minisérie inspirací, jak se stát úspěšnými řečníky, jak zaujmout a prosadit se před publikem.

Nejčastější chyby

Čtení textu

Již jsme hovořili o nevhodnosti ulpívání pohledu na plátně s prezentací či flipchartu.

O stupeň horší je nešvar, se kterým se u prezentujících setkávám, a tím je čtení textu.

V tu chvíli vaše vystoupení ztrácí na kráse. Posluchači ztratí o informace zájem.

Při čtení textu se nám mění intonace, akustika a tonalita hlasu. Pokud nejste školenými a zkušenými moderátory, pak váš hlasový projev ztratí na přirozenosti.

Ve chvíli, kdy čteme text, zapojují se v naší mysli jiná mozková centra, než když mluvíme „spatra“. Současně je naše mysl zaměstnána čtením textu a podvědomě si posadí náš hlas do takové polohy, která je jí nejznámější, aby se polohou hlasu nemusela příliš zabývat. Tím se hlasový projev stává často mnohem monotónnějším, než když mluvíme „z hlavy“.

V posluchačích tím vyvoláváte pochybnosti o své kompetentnosti a znalosti daného tématu. Již během vašeho vystoupení jim běží hlavou věty typu: „Přečíst si to umím taky.“ A s těmito větami a pocity odcházejí i z vaší přednášky.

Totéž platí, pokud máte poznámky připraveny na papíře. Zde je riziko zklamání posluchačů ještě větší. Pokud nečtete zrovna nějaké prohlášení, či text, u něhož máte pádný důvod přečíst ho doslova, pak se čtení textu ze svých poznámek vyvarujte. Mějte na kartičkách pouze hesla, osnovu toho, co chcete posluchačům sdělit. Svůj pohled věnujte více posluchačům a méně papíru ve své ruce. V opačném případě opět o pozornost a zájem posluchačů přijdete.

Příliš mnoho textu

S tím souvisí i druhá častá chyba. Tou je příliš mnoho textu v prezentaci. Někteří prezentující si ze strachu, že vše trémou zapomenou, snaží napsat co nejvíce obsahu do prezentace. Leckdy píší do prezentace celé věty či příběhy. Snižují tím výsledný dojem ze svého vystoupení.

Příliš mnoho textu v prezentací způsobí, že se mysl posluchačů ve snaze, aby jí nic neuniklo, snaží přečíst text a současně poslouchat, co říkáte. To jde velmi obtížně a vizuální dojem většinou zvítězí nad dojmem sluchovým. A tak vaši posluchači čtou, a neposlouchají. Pokud jim text navíc předčítáte, ztratí o vaše vystoupení po krátkém čase zájem úplně, jak jsme si řekli před chvílí.

Prezentace promítaná za vašimi zády má zesílit a podtrhnout účinnost vašeho vystoupení, nikoliv od něho odvést pozornost. Proto do prezentace patří vizuální podněty, které vámi sdělované informace v mysli posluchače ukotví. To jsou obrázky, grafy, citáty, jednoduché a stručné body, které podtrhují téma, o kterém aktuálně mluvíte.

Haló efekt

Haló efekt je způsob, jak zaujmout, vytvořit chvilku napětí, vzbudit zájem posluchačů o to, co přijde. Je to velmi vhodná forma, jak zpestřit své vystoupení. O to důležitější je jeho správná interpretace.

Nejčastější chybou při uvedení haló efektu je, že řečník nejprve odhalí svůj haló efekt a pak ho začne popisovat. Příběh, jehož pointa má být efektivním úvodem k dalšímu tématu, promítne účastníkům a pak ho začne odříkávat. Posluchači většinou dočtou do konce dříve, než prezentující příběh přečte či odříká a tím se haló efekt vytratí. Obdoba je, když má řečník připraven příklad se zajímavým výsledkem, který by jen málokdo čekal. Nejprve odkryje výsledek svého příkladu a pak ho začne popisovat. Tím se celý haló efekt vytratí.

Chcete-li vzbudit zájem či napětí, připravte si příklad či příběh na papír, ideálně se ho naučte zpaměti. Sdělte ho posluchačům a po krátké odmlce, jímž prohloubíte zájem zúčastněných, promítněte na plátno výsledek. Ten podtrhněte nějakou zajímavou poznámkou či dovětkem a přejděte k tématu, kterého se týká. Tím dodáte svému vystoupení jiskru, oživíte ho a získáte si větší přízeň posluchačů.

Kdykoliv promlouvám k ostatním, vyvoláme tím v nich emoce. Emoce hrají prim při rozhodování, zda sklidíme úspěch či nikoliv. Schopnost zvládnout svoje vlastní emoce, naladit se na stav plný inspirace a správného vnitřního vedení, nám zajistí pozornost a zájem posluchačů. Jsme-li správně emočně naladěni, pak vyvoláme i velmi pozitivní emoce ve svých posluchačích. A v tom tkví jedno z největších tajemství úspěchu. Proto práci s emocemi bude věnován následující díl.

 

Poďakuj autorovi kreditom
Tvor svoju budúcnosť