Novinky a inšpirácie
Slovenčina

Vyleť z hnízda

příběh

Měl by malý orel zůstat v bezpečí hnízda, nebo riskovat a poznat svět? Jak se rozhodne a co mu to přinese? To už se dozvíš v příběhu.

Na vysokém stromě uprostřed hlubokého lesa bylo hnízdo, kde přebývala matka orlice se svými mláďaty. Několikrát denně z hnízda vylétala, aby svým potomkům opatřila potravu. Svá mláďata však nikdy vylétnout z hnízda nenechala, přestože už na to byla dost stará a silná.

Malí dravci toužili vidět svět, který se rozprostírá za hranicí jejich hnízda, ale matka je při každém pokusu opustit domov zastrašovala vyprávěním o nejrůznějších nebezpečích, která „tam venku“ na ně číhají.

Nejmenší, ale nejodvážnější z orlů už to jednoho dne nevydržel a rozhodl se zjistit, jaké je to mimo hnízdo. Matka ho sice nenaučila létat, ale něco mu říkalo, že to zvládne. „Jsem přece dravec,“ říkal si. „Když dokáže létat matka, zvládnu to i já.“ A tak se rozběhl, začal divoce mávat křídly a skočil do neznáma.

V prvních chvílích mu proběhlo hlavou, že byla obrovská chyba skočit. Zoufale se snažil udržet ve vzduchu, ale nedařilo se mu to. Po několika okamžicích však pochopil, jak funguje vítr, a přizpůsobil se mu. To, co zažil poté, se jen těžko popisuje slovy.

Zalila ho vlna obrovského vzrušení. Najednou viděl, jak je svět vlastně ohromný. Jejich hnízdo, které mu vždycky připadalo obrovské, se ztrácelo v záplavě stromů.

Malý orel pocítil svobodu, kterou létání přináší, a pochopil, o co přišel, když do tohoto okamžiku trávil čas pouze doma.

Hned zaletěl za svými sourozenci a přesvědčoval je, že také musí zkusit létat. Nadšeně jim vyprávěl o tom, jak plachtil nad řekou, ve které se odrážely sluneční paprsky, a létal skrze měkké polštáře mraků.

Jeho sourozenci se nejprve zdráhali, vždyť v hnízdě jim bylo dobře. Bylo prostorné, pohodlné a na bezpečném místě. Navíc, potravu jim obstarávala matka, tak neměli důvod svůj domov opouštět. Nakonec se ale nechali argumenty svého bratra přesvědčit, aby překonali svůj strach. A rozhodně nelitovali.

Od té doby už se malí orli ničeho nebáli. Poznali, jak bohatý a dobrodružný může život ve skutečnosti být, když se oni sami postaví strachu čelem a opustí pohodlí domova.

Orlice často lamentovala, když viděla svá mláďata podnikat dobrodružné výpravy na lov. Měla pocit, že jsou stále příliš malá a slabá na to, aby mohla sama létat a lovit. Brzy ale pochopila, že své potomky musí nechat, aby se osamostatnili, protože žádnou jinou cestou než na vlastní pěst svět lépe nepoznají.

JAKÁ PONAUČENÍ PLYNOU Z TOHOTO PŘÍBĚHU?

  1. Život začíná za hranicí komfortní zóny. Vyleť z hnízda a poznej, co všechno ti může svět nabídnout.
  2. Ber rady rodičů a starších či zkušenějších lidí vždy vážně. Nezapomínej ale, že máš svou vlastní hlavu. Někdy je nejlepší spolehnout se na vlastní intuici.
  3. Rodiče, nechte své děti, aby si párkrát samy natloukly nos. Tak nejlépe získají cenné životní zkušenosti.

Napadají tě další poučení, která z příběhu plynou? Jak jsi na tom s překonáváním strachu? Jsi statečný orel, který vylétá z hnízda jako první, nebo dáváš přednost opatrnosti? Svěř se nám v komentářích!

 

❤️❤️❤️

Předem děkujeme, že oceňuješ naši snahu a dáváš zpět skrze komentář níže nebo také formou férového členství Hrdiny YeahCoach.

TOGETHER STRONGER FOREVER

 

Poďakuj autorovi kreditom
Tvor svoju budúcnosť